Rozpowszechniony na całym świecie standard pracy biurowej to praca w pozycji siedzącej. Wygodnie, w sam raz do korzystania z komputera, można powiedzieć: tak jak należy. Ostatnimi czasy rewolucyjnym rozwiązaniem stało się biurko do pracy stojącej. Sceptycy z góry skazali ten pomysł na porażkę, jednak przyjął się on z pozytywnym odbiorem i wciąż rośnie liczba osób, która porzuca siedzący tryb pracy na rzecz postawy stojącej.
Głównym założeniem pracy na stojąco jest uniknięcie wad kręgosłupa, jakie wynikają z siedzenia w nieprawidłowy sposób. Stojąc nasz kręgosłup jest wyprostowany, co jest bez wątpienia lepsze dla naszego ciała. Największą wadą wydaje się być wygoda. Spędzenie ośmiu godzin na stojąco nie brzmi jak drobiazg, a bardziej jak wysiłek. Na szczęście biurko do pracy stojącej zostało zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić pracę.
Jak pracować przy biurku na stojąco?
Kluczem do wygodnej pracy na stojąco jest przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą oraz dopasowanie wysokości biurka w taki sposób, by ręce spoczywały na nim bez konieczności utrzymywania ich w powietrzu lub zginania się. W pracy stojącej konieczne są przerwy. Zaleca się co godzinę odpocząć w trybie siedzącym, a jeszcze lepiej położyć się na chwilę.
Wbrew pozorom bardzo szybko można się przyzwyczaić do zmiany, a osoby, które kupiły biurko do pracy stojącej zgodnie twierdzą, że ich zdaniem jest to wygodniejsze niż praca przy zwykłym biurku. Wciąż jeszcze wiele czasu dzieli nas od tego, by biurka stojące na stałe zagościły w siedzibach korporacji, jednak wszystko wskazuje na to, że trend pracy stojącej nie będzie przestawał rosnąć w siłę.
Ciekawe rozwiązanie. Muszę kiedyś spróbować chociaż wątpię, że mi podejdzie. Jednak wygodny fotel biurowy to jest to 🙂