Nie musisz kupować ławki ogrodowej. Możesz sam ją zrobić własnymi rękami. Będziesz mógł pochwalić się swoim osiągnięciem przed znajomymi. Nie wydasz przy tym fortuny, bo prosta drewniana ławka może powstać małym kosztem. Ten ogrodowy mebel będzie ci zaś mógł służyć przez długi czas. A jak się zniszczy? To wówczas nie żal będzie ci go wyrzucić i… bez trudu stworzysz nową ławkę.
Jak przygotować się do zrobienia ławki ogrodowej?
Ławka w ogrodzie przydaje się w wielu sytuacjach. Chcesz odpocząć na świeżym powietrzu? Usiądź wygodnie na ławce. Masz ochotę zorganizować grilla ze znajomymi, pogadać wieczorkiem z sąsiadem, spotkać się z rodziną, albo trochę poimprezować na zewnątrz? Ławka przyda ci się w każdym z tych przypadków! To mebel niezwykle funkcjonalny i przydatny, gdy masz własny kawałek ogrodu. No a poza tym ławka jest często jego prawdziwą ozdobą. Mówiąc krótko – warto ją mieć!
No dobrze, ale skoro już wiesz, że chcesz mieć ławkę i wiesz dlaczego ją chcesz mieć, to pojawia się pytanie – jak ją zdobyć? Jeden ze sposobów, to właśnie samodzielne zrobienie ławki. Do tego trzeba się jednak przygotować. I tu musisz sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań odnośnie tego ogrodowego mebla. Oto one:
- jaka ma być wielkość ławki ogrodowej i gdzie ona ma być ustawiona?
Przede wszystkim przemyśl, jak dużej ławki do ogrodu potrzebujesz. Zastanów się, gdzie ją ustawisz, gdzie będziesz przechowywać, jak często będziesz z niej korzystać, przez ile osób i w jakich sytuacjach będzie wykorzystywana.
- z czego powinna być zrobiona ławka ogrodowa?
Masz do wyboru wiele różnych opcji. Jeśli w grę wchodzi zakup ławki, to możesz uwzględnić ławki kamienne, ławki plastikowe, ławki z technorattanu, ławki wiklinowe i z rattanu, ławki żeliwne i z aluminium. Jeśli pragniesz wykonać ławkę we własnym zakresie, to zapewne będzie ona drewniana, aczkolwiek dość popularne są także meble ogrodowe z europalet. Możesz też zamówić lub próbować samodzielnie zespawać stelaż metalowy, uzupełniając go o drewniane siedzisko i oparcie. Ławka może też być całkowicie wykonana z drewna. Musisz wszakże wybrać jaki ma być jego rodzaj – czy będzie to drewno surowe, nieobrobione (np. pniaki wykorzystane jako podpory dla siedziska), czy będzie to drewno tańsze i gatunkowo gorsze (sosna, buk, świerk), czy droższe, ale ładniejsze i bardziej wytrzymałe (jak drewno dębowe czy tekowe).
- jaką ławkę do ogrodu wybrać?
Zastanów się, czy twoja ławka ma mieć oparcie, czy nie. Czy ma to być prosta ławka, aby było gdzie przysiąść na chwilę, czy też będzie ona służyć całej rodzinie i znajomym, np. w czasie grilla. Może nie ma być duża i ma służyć tylko do siedzenia? A może warto ją połączyć na stałe ze stołem?
- jakie narzędzia należy wybrać?
Jeśli zamierzasz zrobić ławkę samemu, to będziesz potrzebował narzędzi. Jakich konkretnie? To już zależy od tego, jaką dokładnie ławkę zamierzasz stworzyć. Na pewno można tu jednak wymienić takie produkty jak: młotek, wiertarka, wkrętarka, piłka lub piła do drewna albo wyrzynarka, szlifierka kątowa z dyskiem na ściernice, pędzel i odpowiednia farba, śruby i wkręty, hebel lub papier ścierny, ewentualnie także klej do drewna.
Jak zrobić drewnianą ławę ze stołem?
Stworzenie najprostszej ławki wymagać od nas będzie dwóch pieńków o wysokości około 40 centymetrów oraz w miarę szerokiej deski lub dwóch mniejszych desek. Wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć pieńki od spodu, wyszlifować i pomalować deskę, a potem przykręcić ją do pieńków. I proszę – oto zgrabna, prosta ławka ogrodowa. Nic wielkiego, ale już pozwala sobie przysiąść i trochę odpocząć.
Nie znaczy to jednak, że na tym trzeba poprzestawać. Ławka ogrodowa wcale nie musi być skomplikowana, aby być efektowna. Stworzenie ławy ogrodowej ze stołem – idealnej do grilla czy imprez rodzinnych nawet na kilkanaście osób – nie jest wcale trudne.
Do zrobienia takiego mebla ogrodowego potrzebne będzie co najmniej 6 desek o szerokości 15 cm i długości np. 4 metrów na blat. Do tego po dwie takie same deski na siedziska po obu stronach stołu. Na stelaż i nogi posłużą kantówki – będzie ich potrzeba około 15 (zależnie od ich długości). Drewno? Najlepiej najtańsze – sosna lub świerk. Ponadto trzeba się będzie zaopatrzyć w śruby zamkowe m10 i nakrętki do nich, a także wkręty do drewna. Oprócz tego trzeba również wybrać farbę do drewna lub lakierobejcę, która da lepszy efekt dekoracyjny. Z narzędzi trzeba zaopatrzyć się więc we wkrętarkę i wiertarkę, szlifierkę, pędzel.
Przed montażem warto w razie potrzeby przeszlifować deski oraz kantówki. Dobrze je od razu pomalować, aby nie musieć potem się gimnastykować. Składanie najlepiej zacząć od nóg, łącząc cztery kantówki ze sobą na kształt trapezu równoramiennego z przedłużonymi ramionami. Jego dolna podstawa też powinna być przedłużona. Jej zadaniem będzie podtrzymywanie siedziska (górna stanowi podporę dla blatu). Powinna ona zostać umieszczona na wysokości około 40 centymetrów. Tak, by było wygodnie usiąść. Należy zadbać o to, by wystawała z obu stron trapezu na około 30 centymetrów – pod dwie deski, które posłużą za siedzisko. Należy przegotować trzy sztuki takich podstaw, skręcając je śrubami zamkowymi oraz w razie potrzeby wkrętami dla wzmocnienia.
Następnie należy połączyć nogi, tworząc stelaż pod stół i ławę. Od górnej podstawy ram zewnętrznych trapezów należy poprowadzić na środku po jednej ukośnie ustawionej kantówce tak, by łączyła się ona z dolną podstawą ramy środkowej. Na środku muszą się one trochę mijać, by można było je skręcić śrubami (bardziej skomplikowane techniki łączenia pozwalają uzyskać symetryczny efekt). Im mniejsza mijanka, tym lepszy efekt estetyczny, ale mniej wygodne skręcanie. Od ukośnej kantówki do górnej krawędzi środkowej ramy warto też poprowadzić dodatkowe, ukośne kantówki dla wzmocnienia i lepszej stabilizacji.
Teraz wystarczy już tylko do tak utworzonego stelażu dokręcić deski, ewentualnie poprawić niedociągnięcia, przeszlifować i pomalować całość, jeśli tego się wcześniej nie zrobiło, albo zamalować wkręty oraz śruby i ławka ze stołem na kilkanaście osób gotowa.
Nie chcesz majsterkować? Kup gotowy produkt!
A co jeśli nie masz ochoty na samodzielne robienie ławy ogrodowej? Albo po prostu nie masz na to czasu? Cóż, w takim razie możesz zamówić ten mebel ogrodowy w sklepie lub od producenta. Na rynku bez trudu znaleźć można ławki drewniane i ławki metalowe lub łączące ze sobą oba te surowce. Interesujące są na przykład ławki ogrodowe KAR STAL – polskiej firmy, która tworzy solidne i wytrzymałe meble ogrodowe. To ręcznie wykonane produkty, które odznaczają się wysoką funkcjonalnością i estetyką. Wykonane z dbałością o nawet najdrobniejsze szczegóły, z pewnością posłużą przez lata.