Małe wnętrza mieszkań – kiedy potrzebny jest projektant?

Przy aranżacji małych wnętrz mieszkań bardzo często pojawia się pytanie – czy można zrobić wszystko samemu? Kawalerki są dość problematycznymi przestrzeniami, ponieważ to właśnie tam do dyspozycji jest ograniczona przestrzeń. Kiedy warto więc skorzystać z pomocy projektanta wnętrz?

 

Często jest tak, że im mniejsze mieszkanie, tym więcej czasu na zaplanowanie ono wymaga. Rzeczywiście, gdy chodzi o małe wnętrza mieszkań, w których jedno pomieszczenie pełni często kilka funkcji, można mieć spore problemy z atrakcyjnym i ergonomicznym wystrojem. Wówczas wyjściem może być udanie się do biura projektowego.

 

Kiedy do projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz jest osobą, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w ramach przygotowywania projektów wnętrz. W przeciwieństwie do architekta zajmuje się nie konstrukcją budynku, ale tym, co znajduje się w jego wnętrzu.

 

Z biurem projektowym warto skontaktować się wtedy, gdy pojawiają się problemy związane z urządzeniem wnętrza we własnym zakresie, ale również wtedy, gdy nie ma się pomysłu lub po prostu czasu na wyszukanie inspiracji i przygotowanie chociażby szkicowego projektu.

 

Bardzo często projektowaniu w biurze poddawane są wnętrza mieszkań o małym metrażu, w tym kawalerki, które są nie kiedy tak małe, że ich przestrzeń jest niższa niż 25 metrów kwadratowych. Wtedy specjalista ten będzie mógł zaproponować optymalne pomysły na wnętrze.

 

Jakie usługi świadczą biura projektowe?

W biurach projektowych można skorzystać z szerokiej gamy usług związanych z przygotowaniem projektu wnętrza, a także usług dodatkowych. Wśród czynności oferowanych przez projektanta wnętrz znajdują się głównie:

 

  • stworzenie koncepcji przestrzeni na podstawie życzeń klienta lub własnych pomysłów
  • przygotowanie projektu aranżacji wnętrza – także uzupełnionego o rzuty, wizualizacje wnętrz 3D
  • pomoc w dobraniu odpowiednich materiałów wykończeniowych, mebli, dekoracji do wnętrza
  • przygotowanie projektów mebli, oświetlenia na wymiar
  • nadzór nad realizacją projektu przez ekipę wykończeniową

 

Warto wskazać, że aktualnie wnętrza mieszkań projektowane są przez biura działające w internecie. Nie trzeba wtedy udawać się osobiście do biura – wystarczy tylko porozumieć się z jego pracownikami przez internet czy telefonicznie.

 

Podsumowując, gdy pojawiają się trudności z aranżacją małego mieszkania, warto pomyśleć o usługach projektowych. Doświadczony projektant wnętrz może wtedy przygotować wyjątkowy pomysł na wnętrze i zadbać o jego wykonanie.