Meble w minimalistycznym wnętrzu – piękno w prostocie

Minimalistyczne aranżacje cieszą się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o minimalistycznym stylu w urządzaniu wnętrz? Jak dobrać wtedy odpowiednie meble, aby wprowadzić w życie zasadę less is more? Zapraszamy do sprawdzenia!

 

Minimalizm jest obecnie jednym z największych trendów. Słowo to odnosi się przy tym do wielu obszarów życia człowieka, w tym między innymi do stylu życia, do mody, ale także do aranżacji wnętrz.

 

Skupmy się zatem na ostatnim z tym obszarów, czyli na minimalistycznych wnętrzach, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla bogato zdobionych, wypełnionych meblami i innymi przedmiotami przestrzeni. Co warto wiedzieć o stylu minimalistycznym?

 

Czym jest styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny nie ma jasnej definicji i nie wskazuje, jakie rodzaje kolorów, mebli czy dekoracji powinny znaleźć się w takich wnętrzach. Charakteryzuje się on jednak zmniejszeniem ilości wzorów, kolorów, a także przedmiotów.

 

Domy urządzone w tym właśnie stylu wprowadzają zatem w życie popularną zasadę less is more, czyli mniej to więcej. Dążą do zminimalizowania liczby przedmiotów, by dać przestrzenie czyste, lekkie, przestronne.

 

Mała ilość przedmiotów, ale też wzorów i kolorów we wnętrzu powoduje, że tworzy ono proste, funkcjonalne, lecz także estetyczne wnętrza, które mogą posiadać różne elementy – tradycyjne, nowoczesne, loft, skandynawskie.

 

Przeważnie są to wnętrza urządzane w kolorze bieli, lecz również zastosować można w nich inne barwy, na przykład odcienie szarości, kolory pastelowe, dlatego też pod względem wyglądu styl minimalistyczny można dopasować do swojego gustu.

 

W minimalistycznym stylu można urządzić każde pomieszczenie:

  • salon
  • sypialnię
  • kuchnię
  • łazienkę
  • pokój dziecka
  • przedpokój

 

Warto wskazać, że styl minimalistyczny ma także atrakcyjne aspekty praktyczne. Warto wskazać, że wnętrza te są znacznie łatwiejsze w sprzątaniu niż innego rodzaju przestrzenie. Właśnie dlatego aranżacje minimalistyczne na pewno przypadną do gustu tym osobom, które nie przepadają za częstym ścieraniem kurzów.

 

Dodatkowo, posiadacze minimalistycznie urządzonego domu lub mieszkania na pewno docenią ten styl podczas przeprowadzki. Można zorganizować ją znacznie łatwiej!

 

Jakie meble wybrać do minimalistycznego wnętrza?

W minimalistycznych aranżacjach nie stosuje się dużej liczby mebli. Kluczem jest stworzenie przestrzeni zawierającej jedynie te najbardziej potrzebne sprzęty, które będą rzeczywiście używane przez mieszkańców.

 

Ważny jest również sam wygląd umeblowania. Jest ono najczęściej proste, bez zbędnych ozdobników, lecz warto wskazać, że w stylu minimalistycznym można wykorzystać także meble bardziej dekoracyjne, na przykład antyki.

 

W jaki sposób można urządzić różne pomieszczenia w stylu minimalistycznym? Podpowiadamy, jakie meble wybrać!

 

Minimalistyczny salon

W salonie powinny znaleźć się przede wszystkim meble wypoczynkowe. Można wybrać narożnik lub kanapę z fotelem lub fotelami.

 

Poza tym we wnętrzu powinien znaleźć się stolik kawowy oraz niezbędne meble do przechowywania, na przykład stolik RTV, regały na książki.

 

Minimalistyczna kuchnia

Kuchnię również można urządzić w minimalistycznym stylu. Podstawa to funkcjonalne meble kuchenne, na przykład meble na wymiar.

 

W minimalistycznych kuchniach często stosuje się tylko dolny rząd szafek – bez szafek wiszących, lecz wszystko zależy już od indywidualnych potrzeb mieszkańców. W kuchni może znaleźć się także kącik jadalniany.

 

Minimalistyczna sypialnia

W minimalistycznej sypialni może w zasadzie znaleźć się tylko łóżko. Dodatkowo, w razie potrzeby umieszczamy w niej małe szafki nocne, szafę na ubrania, komodę.

 

Wiele przykładów minimalistycznych wnętrz można znaleźć już teraz online.