Jak dobrać krzesło do kuchni? 5 porad dla kupujących!

Wybór krzeseł do kuchni jest bardzo ważnym etapem aranżacji tego wnętrza. Na jakie rodzaje mebli warto się zdecydować? Zobacz praktyczne porady, dzięki którym wybranie odpowiednich mebli będzie prostsze!

  1. Jaki styl powinno mieć krzesło kuchenne?

Aby kuchnia prezentowała się spójnie, duże znaczenie ma wybór odpowiednich krzeseł pod kątem ich stylu. Obecnie producenci mogą zaprezentować krzesła w wielu wariantach, na przykład pasujące do wnętrz rustykalnych i tradycyjnych, loft, glamour czy też tych nowoczesnych.

 

Tradycyjne aranżacje oraz te nawiązujące do tradycji jak rustykalne czy shabby chic najlepiej wyglądają z krzesłami drewnianymi. Można wtedy zdecydować się na różne modele, na przykład na popularne krzesła z oparciem z detalem w literę X lub krzesła patyczaki, które kapitalnie pasują też do aranżacji retro.

 

Z kolei we wnętrzach nowoczesnych bardzo popularne są krzesła, które mają minimalistyczną, ale również oryginalną budowę. Mogą być to między innymi krzesła ze sklejki drewnianej, krzesła plastikowe o ciekawej budowie oparcia, krzesła metalowe druciane. Także można zdecydować się na nowoczesne krzesła drewniane o niebanalnych formach.

  1. Jaki materiał na krzesła do kuchni jest najlepszy?

Materiał na krzesło wpływa na jego wygląd oraz na jego trwałość. Wśród popularnych krzeseł znajdują się dzisiaj te drewniane, metalowe oraz z tworzywa sztucznego.

 

Eleganckie krzesła drewniane z wysokiej jakości drewna, na przykład dębowego, mogą posłużyć na wiele lat. Z czasem mogą jednak wymagać przemalowania, gdy przestaną wyglądać świeżo.

 

Najłatwiejsze w utrzymaniu są z kolei krzesła plastikowe, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Łatwe w użyciu są też modele metalowe, które mogą świetnie pasować do aranżacji loft.

 

Gdy natomiast chcemy kupić tanie krzesła do kuchni, warto zwrócić uwagę na te metalowe oraz drewniane z niedrogiego drewna sosnowego. Można często kupić je w bardzo atrakcyjnych cenach, nawet poniżej 100 złotych za sztukę.

  1. Czy warto kupować tapicerowane krzesła kuchenne?

Krzesła tapicerowane w kuchni mają swoje zalety i wady. Tapicerka może łatwo się brudzić, dlatego krzesło jest wtedy bardziej wymagające w czyszczeniu. Wobec tego wtedy, gdy umieścimy takie krzesła w kuchni, musimy liczyć się z tym, że mogą pojawiać się na nich zabrudzenia.

 

Aby zredukować ryzyko, można zdecydować się na krzesła tapicerowane łatwymi w czyszczeniu materiałami tapicerskimi, na przykład skórą ekologiczną czy impregnowaną tkaniną, która nie chłonie wilgoci i brudu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakupienie krzeseł bez tapicerki i umieszczenie na nich wygodnych poduszek. Poduszki można prać, gdy się zabrudzą, dlatego utrzymanie kuchni w czystości jest wtedy znacznie prostsze.

 

  1. Jak dobrać wysokość krzesła kuchennego?

Krzesła kuchenne można kupić w różnych wysokościach. Dzieli się je na dwie główne kategorie, czyli na krzesła standardowe oraz na hokery.

 

Standardowe krzesła przeznaczone są do ustawienia przy stole. Będą zatem dobrym wyborem wtedy, gdy w kuchni zamierza się ustawić zwykły stół, na przykład kwadratowy, okrągły albo prostokątny.

 

Z kolei hokery są najlepszym wyborem wtedy, gdy w kuchni zamiast stołu zamierza się zastosować wyspę kuchenną, półwysep kuchenny albo też przygotować strefę jadalnianą w innym miejscu przy blacie.

simple zidle

  1. Czy kupić krzesło z podłokietnikami czy bez?

Przy zakupie krzeseł do kuchni należy też zastanowić się nad tym, czy zakupić je z podłokietnikami, czy bez nich.

 

Krzesła bez podłokietników – standardowe i hokery – zajmują mniej miejsca w porównaniu do krzeseł z podłokietnikami. Można też łatwo wsuwać je pod stół czy blat.

 

Natomiast krzesła z podłokietnikami są wygodniejsze i mają bardziej elegancki wygląd, natomiast mogą nie sprawdzić się w mniejszej kuchni.