Znudziły się wam zwykłe krzesła? Jeśli tak, to jest ciekawa alternatywa. To stołek barowy, który wszyscy dobrze znamy z kawiarni i pubów. Mebel ten z powodzeniem może odnaleźć się także w naszych kuchniach i salonach. Jakie są zalety tego mebla? Czemu warto po niego sięgnąć i kiedy warto wykorzystać go w aranżacji? Zaraz to sprawdzimy.
Hoker – co to jest?
Stołek barowy jest znany również pod inną nazwą i jest nią właśnie „hoker„. To krzesło o podwyższonych nogach, z siedziskiem umieszczonym wyżej niż w klasycznych krzesłach. Na rynku można znaleźć ogromną liczbę modeli tego mebla. Istnieją hokery na jednej, na trzech i na czterech nogach. Są hokery, które przypominają zwykłe krzesła, jak i takie, które wyglądają jak tradycyjne taborety. Cechą charakterystyczną jest w nich przede wszystkim wysokość. Zazwyczaj zajmują też mniej miejsca niż zwyczajne krzesła. Dość często mają też podpórki na nogi.
Hokery są produkowane z różnych materiałów. Mogą mieć tapicerowane siedziska – z materiału takiego jak tkanina lub skóra – a także siedziska metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego. Stelaż stołka barowego również może być wykonany z tych materiałów. Hokery metalowe są równie popularne co hokery drewniane. Są też hokery mieszane, a więc takie, które łączą różne materiały – na przykład drewniane siedzisko z metalowym stelażem.
Również kolorystycznie i stylowo stołki barowe oferują szeroką gamę modeli. Klasyczne barwy – czarne, brązowe, białe hokery – są bardzo często spotykane, ale czerwone hokery i inne żywe barwy też nie są wcale rzadkością. Również pod kątem aranżacji można łatwo dopasować hoker kuchenny, choć faktem jest, że bardziej mebel ten pasuje do nowoczesnego wystroju. Warto też dodać, że istnieją stołki barowe z oparciem i bez niego. Na rynku dostać też można hokery obrotowe.
Zalety krzesła barowego
Krzesło barowe jest meblem, który ma wiele zalet. Należy do nich z pewnością nowoczesny charakter. Hoker to relatywnie nowa propozycja w wystroju mieszkań. W barach spotkać się z nimi można już od jakiegoś czasu, ale i w tym wypadku mebel ten nie może się równać stażem istnienia ze zwykłymi krzesłami czy taboretami. To zupełnie inna liga. Dlatego hokery wciąż można uznać za świeży i oryginalny pomysł.
Do zalet stołków barowych należy także zaliczyć wygodę i komfort użytkowania. Na hokerach dobrze się siedzi. Mimo wysokości nie ma ryzyka, że stołek się wywróci, bo są to dość stabilne i masywne meble – nawet te na jednej nodze. Hokery zapewniają większe bezpieczeństwo niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać.
Co więcej, hokery w każdej aranżacji wyglądają naprawdę ciekawie. Są ładne, zwracają uwagę swoją innością, ale szybko można się do nich przyzwyczaić, a wtedy ich obecność staje się czymś zupełnie naturalnym. Stołek barowy jest ozdobą wnętrza. Nadaje pomieszczeniu luksusowego charakteru i tworzy wyjątkową atmosferę. I to nie tylko przez to, że może kojarzyć się z pubami i restauracjami.
Stołki barowe w kuchni i pokoju
Kupując hoker do kuchni, jadalni lub salonu, warto jednak mieć na uwadze, że wysokość tego rodzaju mebli wymusza wykorzystanie odpowiednio wysokiego blatu – lady barowej lub stołu. Niekoniecznie są one także dobre do małych pomieszczeń. Hoker może być dobrą alternatywą dla zwykłych krzeseł, ale najlepiej sprawdza się jako ich uzupełnienie.
Mimo to warto zastanowić się nad wyborem krzesła barowego zamiast zwykłego krzesła. Unikalność tego rozwiązania wciąż sprawia, że jest ono wybitnie atrakcyjne dla wielu właścicieli bardziej nowoczesnych mieszkań. Należy wszakże pamiętać, że nie do każdego pomieszczenia i nie do każdego domu hoker będzie się nadawał. Są takie mieszkania, w których hoker bardziej optymalnie sprawuje swoją funkcję.